Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Çölaşan, Aydın Doğan’a Karşı Bekir Coşkun’u Tanık Gösterdi

Hürriyet Gazetesi eski yazarlarından Emin Çölaşan, Aydın Doğan’ın açtığı tazminat davasında Bekir Coşkun’u tanık gösterdi.

Doğan’ın sahibi olduğu Hürriyet Gazetesi’nin yazarlarından

Coşkun, kovulan Çölaşan’ın lehine sansür uygulanıp uygulanmadığı noktasında tanıklık edecek. Ayrıca Hürriyet Gazetesi ve Kanal D’nin eski çalışanı Fatih Altaylı ile Kamuran Zeren de Çölaşan’ın tanıkları olarak mahkemede ifade verecek.

Aydın Doğan’ın, Hürriyet Gazetesi’nden çıkarıldıktan sonra “Kovulduk Ey Halkım Bizi Unutma” isimli kitabındaki ifadeler nedeniyle Çölaşan’a açtığı 50 bin YTL’lik tazminat davasının görülmesine devam edildi. Üsküdar 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde yapılan ikinci duruşmaya Doğan’ın avukatı Deniz Ketenci ve Çölaşan’ın avukatı Serhan Özdemir Katıldı. Çölaşan’ın avukatı Özdemir, mahkeme sunduğu delil listesinde yazar Bekir Coşkun, televizyoncu Fatih Altaylı ve gazeteci Kamuran Zeren’i tanık olarak dinleteceklerini beyan etti. Özdemir, Coşkun ve Zeren’in Ankara’daki mahkemece dinleneceğini söyledi. Doğan’ın avukatı ise, davalının tanıklarını yeni öğrendiklerini, buna karşı cevap vereceklerini kaydetti. Ketenci, kendi tanıklarının isimlerini de duruşmadan sonra belirleyerek mahkemeye sunacaklarını ifade etti. Geçen duruşmada tazminat davası gereği usul olarak Aydın Doğan ve Emin Çölaşan’ın maddi durumlarının mahkemece tespit edilmesi yönünde karar verilmişti. Doğan, davacı sıfatıyla maddi durumun tespiti işlemleri için gerekli yaklaşık 50 YTL’lik masrafı ödemesi gerekiyordu. İlk duruşmadan sonra Doğan bu ücreti mahkemeye vermediği için davacı ve davalının aylık gelirlerinin tespiti yapılamadı. Hakim İbrahim Öğüt, dünkü duruşmada Çölaşan’ın duruşmada sunduğu dilekçeye karşılık Doğan’ın avukatlarının cevap vermesinin ve tanıkları bildirmesinin beklenmesine, ayrıca maddi durumların tespiti için yapılacak masrafların da mahkemeye 10 gün içinde ödenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.Emin Çölaşan’ın mahkemeye sunduğu ikinci dilekçede, davacı Aydın Doğan’ın Çölaşan’ın bir çok yazısını sansürlediği, değiştirdiğini vurgulandı. Buna örnek olarak 1.12.1999′da “Enerji” başlıklı yazısının Mesut Yılmaz’la ilgili bölümünün makaslanarak yazıdan çıkarılması gösterildi. Bu işlemlerin Aydın Doğan’ın haberi olmadan Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök tarafından yapılmasının mümkün olmadığı öne sürüldü. Doğan’ın avukatının dava dilekçesi ile daha sonra verdiği cevap dilekçesinin çelişkiler içerdiği beyan edilen dilekçede, “Davacı vekilinin ‘yazılanların yüzde 20′sinin çarpıtılmış’ olduğu konsundaki kabulü, yazılanların ‘yalan’ olduğu anlamını kesinlikle çıkarmaz. Ancak ‘yazılanların yüzde 80′inin doğru olduğunu’ kesinlikle kabul ettiğini gösterir.” denildi. Yeni Şafak Gatezesi yazarı Fehmi Koru’nun aralarında ihtilaf olan Çölaşan’ın yazılarının sansürlendiğine ilişkin saptamalarına köşesinde yer vermesinin de kitapta yer alan bilgileri doğruladığı ifade edildi. Aydın Doğan’ın bir televizyon programında dile getirdiği “Siyasi iktidarları yalnızca Emin eleştirmiyor, mesela Hürriyet’te Turfan Türenç, Bekir Coşkun, Oktay Ekşi de eleştiriyor. Eleştiren bir sürü adam var. benim yayın organlarım, ben öyle derim Hyde Park, isteyen istediğini söyler.” sözlerine yer verilen dilekçede,”Sayın Doğan’ın Hyde Park’ı özellikle davalı Emin Çölaşan için sansürün gölgesinde kalmıştır.” denildi.

Davacı avukatı, Çölaşan’ın kitabında yayınladığı mektubun Doğan tarafından sadece gazetede yayınlamasına izin verildiği belirtilmişti. Dilekçede buna ilişkin, vasıta ne olursa olsun, Doğan’ın mektubu genele yayma iradesini gösterdiğini, kitaptaki yayının tazminat gerektirmeyeceği ileri sürüldü.

Aydın Doğan’ın avukatı tarafından Üsküdar Asliye Hukuk Mahkemesi’ne verilen dava dilekçesinde Çölaşan’ın yazdığı ‘Kovulduk Ey Halkım Bizi Unutma’ isimli kitapta müvekkilinin kişilik haklarının zedelendiğini öne sürmüştü. Doğan’ın mektubunun izinsiz yayınlandığı iddia edilerek Çölaşan’dan 50 bin YTL tazminat istenmişti.

Haber Tarihi: 29 Nisan 2008

Yorumlar

Henüz yorum yok!